Hipertónia feokromocitómával
Ha a vérnyomás a gyógyszerszedés ellenére sem normalizálódik, akkor az orvos a gyógyszercsere mellett dönthet, de akár szükség lehet újabb és újabb gyógyszerek felírására is. Az a gyógyszer, amely az ön számára megfelelő, nem biztos, hogy segíteni fog a családtagjain, ismerősein.

Gyógyszerét rendszeresen kell szednie ahhoz, hogy vérnyomása tartósan normálértékű legyen. Ha a gyógyszer szedését megszakítja, vérnyomása várhatóan újra visszaáll a rossz értékre, ezért fontos, hogy ne szakítsa meg a gyógyszer rendszeres szedését. Miért szükséges figyelni a vérnyomást?

A magas vérnyomás az egyik leggyakoribb okozója a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának. Nálunk és más fejlett országokban ezek a betegségek jelentik az elhalálozások legfőbb okát.

Kimutatták, hogy a magas vérnyomásban szenvedők esetében a szívkoszorúerek megbetegedésének kockázata 3-szor, 4-szer nagyobb, míg az agyvérzés kockázata 7-szer nagyobb, mint a normális vérnyomásúak esetében. Ha ez tudatosul bennünk, akkor megértjük, miért fontos ennek a betegségnek a megelőzése. A szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésének alapja a kockázati tényezők megismerése és ezek elkerülése.
Vérnyomásmérés
Magasabb a betegség kialakulásának kockázata azok esetében, akiknek a rokonai között vannak magas vérnyomásban szenvedők, akik dohányoznak, rendszeresen hipertónia feokromocitómával fogyasztanak, túlsúlyosak, egészségtelenül táplálkoznak, nem végeznek aktív testmozgást, és mindazok esetében, akik stressznek vannak kitéve.
Normalizáljuk a testsúlyunkat, mozogjunk rendszeresen, hagyjuk abba a dohányzást, mérsékeljük az alkoholfogyasztást és csökkentsük a sófogyasztást!
Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus A magas vérnyomás sajnos nagyon gyakori betegség. A betegek nagy százalékában az alapos orvosi kivizsgálás sem mutat ki szervi betegséget. Ilyenkor esszenciális hipertóniának nevezzük a magas vérnyomást.
Rok Accetto, dr. Ljubljanai Klinikai Központ; prim.

Mateja Bulc, dr. Ljubljanai Egészségközpont.
A pajzsmirigy betegségeinek egy csoportját az autoimmun zavarok alkotják, melyek alul-és túlműködéssel is járhatnak. Ide tartozik a Hashimoto thyreoiditis, valamint a Basedow-kór is. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistája ezen állapotokat és kezelésüket ismerteti.